» » Acer Aspire TimelineUltra M3

Acer Aspire TimelineUltra M3

data testu: 2012-05-23

Laptop wyposażony jest w energooszczędny procesor Intel Core i7 2637M, oraz wydajny układ graficzny. Jest to komputer ultrabook, ma ekran o przekątnej 15,6 i rozdzielczości 1366x768. Laptop oferuje dobre wyposażenie i funkcje dodatkowe. Najlepiej nadaje się do: częstego podróżowania, gier 3D, rozrywki .

Plusy: Elegancki, stylowy design; Pracuje do 11 godzin

Minusy: Mało czytelny ekran pod niestandardowymi kątami; Niewygodne umiejscowienie portów USB

Komu polecamy: Laptop nadaje się zarówno do gier, jak i pracy biurowej. Przy małym obciążeniu jest w stanie służyć przez długi czas bez ładowania, więc jest szczególnie dobry dla podróżujących.

Ocena redakcji:

Ocena: 4

Ocena użytkowników:

2 0

zobacz | dodaj opinię »

 

Ocena szczegółowa

Jakość wykonania
Ergonomia
Klawiatura
Touchpad
Wymiary i waga
Czas pracy na baterii
Oprogramowanie
Jakość obrazu LCD
Wydajność
Wydajność 3D
Głośniki dźwięk
Głośność/cicha praca

Zdobyte wyróżnienia

Charakterystyka

segment:
ultrabook
 
klasa:
styl
 
waga :
2,06 kg
 
wymiary:

(szer. głeb. wys.)


38 x 25 x 2 cm
 
materiały pokrycia obudowy:

pokrywa - aluminium
ramka ekranu - matowe tworzywo
panel roboczy - matowe tworzywo
spód i boki - matowe tworzywo

 
klawiatura:
wyspowa, klawisze zaokrąglone
 
touchpad:
matowy, bez przycisków
 
procesor:
Intel Core i7 2637M

1,7 GHz (Turbo 2,8 GHz), 4MB cache, 2 rdzenie/4 wątki
technologia 32 nm, TDP 17 W

Procesor jest na pozycji 53 naszego rankingu procesorów

 
pamięć RAM:
4 GB DDR3, 1333 MHz
 
wielkość ekranu:
15,6 cala
 
typ ekranu:
LED, glare
 
rozdzielczość:
1366x768
 
karta graficzna:
nVidia GeForce GT 640M

2 układy graficzne: zewnętrzny GeForce 640M (1GB DDR3, DirectX 11.1) + zintegrowany z procesorem Intel HD 3000

Karta graficzna jest na pozycji 42 naszego rankingu kart graficznych

 
dysk twardy:
SSD 256GB

LITEONIT LMT-256M3M SSD 256GB

 
napęd optyczny:
HL-DT-ST DVDRAM GU61N
 
system:
Windows 7 Home Premium 64 bit
 
przywracanie systemu:
Acer eRecovery Management
 
oprogramowanie:
Acer eRecovery Management, USB Charge Manager, VCM, clear.fi Media, clear.fi Photo, Identity Card, Backuo Manager, Crystal Eye Webcam, CyberLink MediaEspresso, Norton Online Backup (wersja 30-dniowa)
 
dodatkowe funkcje i wyposażenie:

czytnik kart pamięci flash

WiFi 802.11b/g/n

kamerka internetowa

istotne złącza:

HDMI

2x USB 2.0

RJ45

1x USB 3.0

Wyniki testów

Wydajność ogólna

PCMark Vantage:
PCMark Vantage Suite: 12746 pkt
Memories Suite: 8193
TV and Movies Suite: 3756
Gaming Suite : 11052
Music Suite: 15886
Communications Suite: 12087
Productivity Suite: 18422
HDD Test Suite: 39460
Cinebench 11.5:
wydajność CPU: 2.2 pkt

Wydajność 3D

Unigine:
test Heaven, 1280x720, DirectX 10: 39.2
test Heaven, 1920x1080, DirectX 11: 27
3DMark Vantage:
tryb Performance: 6838
3DMark 11:
tryb Performance: 1776

Wydajność 3D GRY

Resident Evil 5 - DX10:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx2: 77.8
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx4: 63.5
rozdzielczość 1920x1080, high detail, AAx4: 42.5
DiRT 2:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx0: 79.5
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx2: 56.3
1980 x 1080, high detail, AAx4: 33.4
Far Cry 2:
DirectX 9, roz.1280x720, medium detail, AAx0: 84.5
DirectX 10, roz.1280x720, high detail, AAx2: 69.8
DirectX 10, roz.1920x1080, high detail, AAx4: 39

Czas pracy na baterii

tryb oszczędzanie energii - test czytelnika: 710 min
tryb oszczędzanie energii - test klasyczny: 145 min
tryb wysoka wydajność - test klasyczny: 130 min

Pobór energii

oszczędzanie energii 2D: 21 W
wysoka wydajność 2D: 45 W
wysoka wydajność 3D: 49 W

Matryca LCD

Maksymalna luminancja: 228.2 cd/m2

Kąty widzenia:

Jakość obrazu na ekranie odchylonym pod kątem 110 stopni.

Acer Aspire TimelineUltra M3 - kąty widzenia

Komentarz od redakcji:

1. Obudowa

Acer Aspire M3 na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl swojego starszego brata, model S3. Podobna jest tu stylistyka, wymiary, a nawet dopasowanie naklejek do ciemnej, eleganckiej kolorystyki.

Testowany komputer sprawia wrażenie solidnego, nowoczesnego laptopa. Do tego jego niewielka waga 2 kg pozwala na łatwe przenoszenie. Mało który sprzęt tej wielkości waży mniej niż 2,5 kg. Design jest elegancki i smukły. Wynika to zarówno z grubości komputera, która wynosi zaledwie 20 mm, jak i z kształtnej budowy sprzętu. Całości dopełnia 15-calowy ekran oraz aluminiowa pokrywa.

Elementy obudowy są starannie wykonane i dobrze dopasowane. Na grubych, solidnych zawiasach laptopa nie ma żadnych trzasków ani luzów. Co więcej, pozwalają one na rozłożenie laptopa niemal na płasko - minimalne odchylenie ekranu od podłoża to około 15 stopni. Jego zamknięcie jest solidne, choć bez użycia dodatkowych zatrzasków. Powierzchnia robocza modelu M3 pokryta została matowym tworzywem. Zarówno odciski palców i kurz na jej obszarze są widoczne, choć w stopniu na tyle małym, że nie powinno to być uciążliwe.

Problemu nie powinna sprawiać wymiana takich podzespołów jak dysk i pamięć.
Na spodzie obudowy znajduje się przymocowana trzema śrubami zaślepka. Po jej zdemontowaniu udostępnione są złącza SATA 2,5 cala, RAM oraz mini-PCI Express.

2. Wyposażenie i łączność

Na bokach obudowy znajduje się standardowa liczba złączy i portów. Jednak sposób ich rozmieszczenia może stanowić dla użytkownika pewną niewygodę. Wszystkie wejścia USB ulokowane zostały z tyłu. Oznacza to konieczność sięgania za komputer każdorazowo przy chęci skorzystania z pendrive’a lub dowolnego innego urządzenia, które musi zostać podłączone tą drogą. Do pozostałych wejść zamontowanych z tyłu należą: wejście słuchawkowe, HDMI 1.4, RJ45 pozwalające na przyłączenie kabla sieciowego oraz gniazdo zasilania. Za komfortowe uznać można umiejscowienie trzech ostatnich złączy – dzięki niemu kable nie ciągną się po boku biurka.

Poza dwoma standardowymi USB 2.0, dostępne jest też USB 3.0, przydatne szczególnie posiadaczom zewnętrznych dysków w nowej technologii przesyłu danych. To pozwoli między innymi na szybkie tworzenie kopii zapasowych ważnych plików. Po lewej stronie obudowy, tuż obok nagrywarki DVD, znaleźć można czytnik kart 2w1 obsługujący formaty SD i MMC. Natomiast z prawej strony dostępne jest jedynie gniazdo blokady Kensington. Mankamentem jest mała różnorodność obsługiwanych pamięci. Do dwóch wymienionych rodzajów mogłyby zostać dodane karty takie jak xD czy MS.

Zasilacz to standardowych wymiarów sześcian z cienkim kablem przewodzącym. Poza nim do zestawu nie są dołączane żadne dodatkowe akcesoria.

Oprogramowanie wgrywane wraz z systemem to kilka interesujących aplikacji, które jednak nie wyczerpują potrzeb użytkowników. Na uwagę zasługuje między innymi Acer USB Charge Manager. Pozwala on na ładowanie podłączonych do Aspire M3 urządzeń przy użyciu dodatkowych ustawień. Dzięki temu użytkownik ma możliwość ograniczenia poziomu ładowania oraz jego kontynuację, nawet gdy komputer jest w stanie uśpienia lub gdy jest wyłączony.

Preinstalowany MediaEspresso pozwala na konwertowanie plików multimedialnych. Zestaw będący na ogół standardem zawiera: narzędzia do katalogowania zdjęć, tworzenia backupu plików, obsługi kamery i odzyskiwania systemu (opcjonalny do tego dostępnego przy uruchamianiu laptopa).

Pozytywnego wrażenia dopełnia praca głośników. Z pewnością nie nadają się one dla wprawnych uszu melomanów – jednak nie tego oczekuje się od ultrabooków. W swojej klasie są one dobrej jakości. Wiernie oddają zarówno dźwięki basowe, jak i wokal. Nieco spłaszczone jest za to brzmienie przesterowanych gitar. Jakość muzyki płynącej z Acera jest na przeciętnym, choć już zadowalającym poziomie w porównaniu z często słabszymi osiągami modelów tej klasy.

3. Ekran

Wielkość ekranu prezentowanego Aspire'a to 15,6 cali. Mimo to potencjalni nabywcy nie powinni spodziewać się wysokiej rozdzielczości. Maksymalne 1366 x 768 pikseli nie jest wynikiem wysokim, choć jak na laptopy z tego przedziału – często spotykanym. Mimo to, maszyny takie jak ultramobilny Asus Zenbook UX31E-RY009V pokazują, że już przy 13,3 calach można pracować w rozdzielczości 1600 x 900.

Dodatkowe cechy wyświetlacza to podświetlanie LED oraz błyszcząca powłoka. Drugiego z wymienionych atrybutów nie sposób uznać za zaletę. Przechylenie ekranu sprawia, że trudno cokolwiek na nim odczytać. Znacznie lepiej widoczne niż wyświetlane treści staje się otoczenie. Składając laptopa w stronę klawiatury można dokładnie przyjrzeć się lustrzanemu wizerunkowi klawiszy. Natomiast zwiększając kąt wychylenia, chcąc nie chcąc podziwiać należy niebo lub sufit. Szanse na odczytanie czegokolwiek z ekranu w obydwu przypadkach są znikome. Wygodnie w wyświetlacz patrzy się jedynie na wprost. Poziom luminacji jest zbyt niski także na to, by swobodnie pracować z komputerem poza domem, gdy słońce świeci w ekran.


4. Klawiatura i touchpad

Dużych rozmiarów klawiatura Acera ma osobne przyciski numeryczne. Jej wyspowa konstrukcja sprawia, że trudniej jest zanieczyścić ją okruchami. Kolejną zaletą jest fakt, że cechuje się niskim skokiem klawiszy. Ułatwia to szybkie i bezbłędne pisanie. Jedynym mankamentem są bardzo małe strzałki oraz Enter połączony z backslashem. Dodatkowe kombinacje funkcyjne pozwalają na szybki dostęp do opcji multimedialnych takich jak: play/pause, regulacja głośności, przewijanie oraz do podstawowych ustawień: jasności, wyszukiwania sieci, zmiany monitora, włączania touchpada.

Sam touchpad jest duży. Znajduje się w zagłębieniu pod spacją, nieco na lewo od centralnej części obszaru roboczego. Na jego powierzchni w widoczny sposób nie zostały wydzielone żadne przyciski. Ta drobna niedogodność niemal uniemożliwia utrzymanie kursora w jednym miejscu podczas klikania w nieoddzielone strefy.  Mimo tego mankamentu, zarówno ruch przy użyciu matowej płytki, jak i obsługa gestów są poprawnie obsługiwane. Także domyślna czułość jest ustawiona w taki sposób, że praca nie sprawia trudności. Faktura touchpada jest gładka, podobnie jak cały obszar roboczy. Minimalne wgłębienie pozwala wyraźnie wyczuć granice obszaru dotykowego.

5. Wydajność

Zarówno procesor, jak i układ graficzny GeForce GT 640M (najnowszy 28-nanometrowy układ NVIDII oparty na architekturze Kepler) sprawdzają się w grach. W wysokich detalach, przy rozgrywce FPS, ilość klatek na sekundę oscyluje w okolicach 40 fps. Jest to bardzo dobry wynik w tej klasie komputerów. Acer zawdzięcza go przede wszystkim układowi Nvidia. Dzięki temu osiągi są znacznie wyższe niż np. w modelu Aspire S3. Wyniki testów wydajnościowych są zbliżone do konkurencyjnego Asus U44SG. Jednak już różnica w ilości klatek w tytułach takich jak Far Cry 2 sprawia, że opisywany laptop znacznie lepiej nadaje się do grania.

Wykorzystywany w laptopie procesor to Intel Core i7. Acer zastosował go już w wymienianym wcześniej modelu S3. Jego 4 MB cache podnosi wynik 3 MB uzyskiwany w segmencie ultramobilnym przy procesorach Intel Core i3 oraz Intel Core i5. Za to 4 GB pamięci RAM to nie najwyższy wynik. Większość komputerów ma obecnie montowane 6 GB, a komputer Asus U44SG ma jej aż 8 GB.

Pod intensywnym obciążeniem temperatura nieznacznie przekracza 40 stopni Celsjusza. W tej kategorii jakościowej to dość dobry wynik, choć konkurencyjne modele o podobnych osiągach pod obciążeniem 3D często nie przekraczają 34 stopni. Głośność pracy zależy od rodzaju wykonywanych czynności, jednak nawet przy wyciskaniu z Acera siódmych potów wentylatory nie hałasują nazbyt uciążliwie.

6. Czas pracy

Akumulatora nie da się szybko i łatwo wymienić. Jednak ci spośród użytkowników, którzy szukają komputera przede wszystkim do pracy, nie będą potrzebowali takiej opcji. Test przy minimalnym obciążeniu prezentuje świetne wyniki - sporo ponad 11 godzin pracy. Jest to oczywiście zasługa technologii NVIDIA Optimus. Oznacza to, że sprzęt ten sprawdza się doskonale do wykonywania podstawowych zadań takich jak pisanie i czytanie tekstów. Długość czasu pracy jest szczególnie zadowalająca po obniżeniu jasności ekranu. Wynik ten drastycznie spada  – do nieco ponad 2 godzin – przy bardziej wymagających zajęciach.

7. Werdykt

 
Wysoka wydajność pozwala na komfortowe granie w najnowsze tytuły. Laptop ma także elegancki design, a mała waga sprzyja jego mobilności. Największą wadą jest mało czytelny ekran przy niestandardowych kątach wychylenia.

Model M3 sprawdzi się więc jako obsługujący gry, lekki mobilny komputer, a także wygodne stanowisko pracy. Na korzyść tego ostatniego przemawia dodatkowo wygodna klawiatura oraz bateria radząca sobie bardzo dobrze przy małym obciążeniu, Bez wątpienia laptop ten jest godny polecenia. Należy jednak pamiętać o jego mankamentach i decydując się na Aspire odpowiednio do nich dostosować czas i miejsce użytkowania.

Trudno znaleźć dobrą alternatywę o tej samej wielkości i parametrach. Najbliższe testowanemu modelowi zdają się być dwa 14-calowe ultramobilne modele. Pierwszy z nich to Samsung NT500U4A-PS1 służący głównie do pracy biznesowej, jednak oferujący dużo słabsze osiągi w grach. Inny wart rozważenia komputer to Asus U44SG, o nieco słabszym układzie GeForce 610M. Obydwa wymienione laptopy są lżejsze (ok. 1,7 kg), a dzięki eleganckiemu designowi i dużej mobilności stanowią godną uwagi opcję.

 

Rozmieszczenie złączy, przełączników, diód:

Lewy bok Przód Prawy bok Tył

napęd optyczny DVD-RW
czytnik kart flash

wyłącznik
dioda akumulatora
dioda zasilania

blokada Kensington

mini-jack
2 x  USB 2.0
USB 3.0
HDMI
LAN
gniazdo zasilania

ocena rozmieszczenia złączy: dobre

 
 

touchpad ACER Aspire M3 MA50Charakterystyka touchpada:

Sposób zintegrowania w obudowie:

 • oddzielny element
 • jednolity z obudową

Dodatkowe funkcje:

 • pionowe przewijanie
 • multitouch
 • wyłączenie touchpada
 • podświetlenie
 • multimedialne
 • płyta sensoryczna jest przyciskiem
Typ powierzchni płytki sensorycznej:
 • błyszcząca / bardzo śliska
 • matowa / gładka
 • matowa / nie gładka
 • chropowata z fakturą

Dwuklik w płytkę sensoryczną

 • wygodny - precyzyjny
 • niewygodny - mało precyzyjny
 Typ przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • plastik
 • guma
 • metal
 • wypukły
 • płaski
Klik przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • głęboki
 • płytki
 • głośny
 • cichy
 • bezgłośny

 

Temperatury panelu roboczego

w spoczynku, bez obciążenia   pod intensywnym obciążeniem
 

 

 1. Kierownik
  Opublikowano: 2012-06-27 10:50:36

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Obok wyników temperatur obudowy nie moglibyście podać temperatury podzespołów. Ich pomiar jest banalny a wyniki bardzo istotne.

 2. plewcio
  Opublikowano: 2012-07-02 11:25:45

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  ja mam tylko jedno ale, ten sam test na notebookcheck wykazał ze temperatury pod obciążeniem są znacznie większe. Możesz napisać coś o procedurze testowej ??

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

data testu: 2012-05-23 przez benchmark.pl

2 komentarzy

Jak testujemy i oceniamy notebooki

Przedstawiamy stosowaną przez nas procedurę testową, by w jasny sposób pokazać jak tworzymy ocenę końcową laptopa.

Poradnik: wybieramy laptopa

Piszemy o najważniejszych cechach notebooka, rozwiewamy szereg wątpliwości, prezentujemy mnóstwo najnowszych modeli oraz ułatwiamy zakup. Dowiedz się, jak mądrze kupić komputer przenośny.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii

Z poradnika dowiesz się nie tylko jak wydłużyć czas pracy na baterii, ale także jak o nią zadbać.