» » ASUS N56V

ASUS N56V

data testu: 2012-08-08

Laptop wyposażony jest w super wydajny procesor Intel Core i7 3610QM, oraz gamingowy układ graficzny. Jest to komputer uniwersalny, ma ekran o przekątnej 15,6 i rozdzielczości 1920x1080. Laptop oferuje bogate wyposażenie i funkcje dodatkowe. Najlepiej nadaje się do: gier 3D, nauki, pracy biurowej, pracy biznesowej, przeglądania internetu, rozrywki .

Plusy: Wysoka wydajność w grach i obsługa Full HD; Bardzo dobra jakość głośników zarówno w muzyce, filmach i grach

Minusy: Krótki czas pracy baterii przy wykorzystaniu wysokiej wydajności; Mała luminacja ekranu utrudniająca komfortową pracę w słońcu

Komu polecamy: Laptop ze względu na wysoką wydajność nadaje się przede wszystkim dla tych, którzy szukają zamiennika dla komputera stacjonarnego. Bardzo dobra obsługa audio i wideo czyni z niego komfortowe przenośne centrum multimedialne

Ocena redakcji:

Ocena: 4

Ocena użytkowników:

4 0

zobacz | dodaj opinię »

 

Ocena szczegółowa

Jakość wykonania
Ergonomia
Klawiatura
Touchpad
Wymiary i waga
Czas pracy na baterii
Oprogramowanie
Jakość obrazu LCD
Wydajność
Wydajność 3D
Głośniki dźwięk
Głośność/cicha praca

Zdobyte wyróżnienia

Charakterystyka

segment:
uniwersalny
 
klasa:
styl
 
waga :
2,7 kg
 
wymiary:

(szer. głeb. wys.)


37,8 x 25,5 x 2,9 cm
 
materiały pokrycia obudowy:

pokrywa - aluminium
ramka ekranu - tworzywo
panel roboczy - aluminium
spód i boki - tworzywo

 
klawiatura:
wyspowa, klawisze zaokrąglone
 
touchpad:
matowy, gładki
 
procesor:
Intel Core i7 3610QM

2,3 GHz (3,3 Turbo), 6MB cache, 4 rdzenie/8 wątków
technologia 22 nm, TDP 45 W

Procesor jest na pozycji 13 naszego rankingu procesorów

 
pamięć RAM:
6 GB, DDR3, 1600 MHz

1x2GB + 1x4GB (2 sloty, 4GB maks.)
wymiana RAM wymaga odkręcenia całej dolnej pokrywy

 
wielkość ekranu:
15,6 cala
 
typ ekranu:
LED, matowy
 
rozdzielczość:
1920x1080
 
karta graficzna:
nVidia GeForce GT 630M

2 układy graficzne: nVidia GeForce GT 630M (2 GB DDR3, DirectX 11) + zintegrowany z procesorem Intel HD 4000

Karta graficzna jest na pozycji 51 naszego rankingu kart graficznych

 
dysk twardy:
750 GB

Hitachi HTS547575A9E384
wymiana RAM wymaga odkręcenia całej dolnej pokrywy

 
napęd optyczny:
DVD RW Matshita UJ8B0
 
system:
Windows 7 Home Premium 64 bit
 
przywracanie systemu:
F9 podczas startu
 
oprogramowanie:
AI Recovery, USB Charger Plus, ASUS Photo Designer, ASUS Photo Manager, ASUS Music Maker, ASUS Video Magic
 
dodatkowe funkcje i wyposażenie:

kamerka internetowa 1.3 Mpx

czytnik kart pamięci flash

istotne złącza:

D-Sub

RJ45

4x USB 3.0

HDMI

pojemność baterii:
5200 mAh (56W)
 

Wyniki testów

Wydajność ogólna

PCMark Vantage:
PCMark Vantage Suite: 8365 pkt
Memories Suite: 4954
TV and Movies Suite: 5238
Gaming Suite : 6788
Music Suite: 6185
Communications Suite: 10056
Productivity Suite: 4882
HDD Test Suite: 3479
Cinebench 11.5:
wydajność CPU: 6.24 pkt

Wydajność 3D

Unigine:
test Heaven, 1280x720, DirectX 10: 25
test Heaven, 1280x720, DirectX 11: 16.9
3DMark 06:
rozdzielczość 1024x768: 11660
rozdzielczość 1280x720: 11019
3DMark Vantage:
tryb Performance: 5577
3DMark 11:
tryb Performance: 1284

Wydajność 3D GRY

Resident Evil 5 - DX10:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx2: 82.9
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx4: 54
DiRT 2:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx0: 68
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx2: 36
Far Cry 2:
DirectX 9, roz.1280x720, medium detail, AAx0: 86
DirectX 10, roz.1280x720, high detail, AAx2: 57

Czas pracy na baterii

tryb oszczędzanie energii - test czytelnika: 330 min
tryb oszczędzanie energii - test klasyczny: 110 min
tryb wysoka wydajność - test klasyczny: 50 min

Pobór energii

oszczędzanie energii 2D: 26 W
wysoka wydajność 2D: 64 W
wysoka wydajność 3D: 68 W

Matryca LCD

Maksymalna luminancja: 189 cd/m2

Kąty widzenia:

Jakość obrazu na ekranie odchylonym pod kątem 110 stopni.

ASUS N56V - kąty widzenia

Komentarz od redakcji:

1. Obudowa

Po wyjęciu z opakowania najnowszy laptop Asusa sprawia wrażenie eleganckiego i solidnego sprzętu. Wykonaną z aluminium czarną pokrywę zdobią eleganckie pręgi, dodające uroku całej, masywnej konstrukcji. Po otwarciu wrażenia wizualne są osłabiane srebrnym aluminiowym obszarem roboczym, którego kolor i ułożone w okręgi otwory głośników nie wyglądają zbyt estetycznie w porównaniu z czarną, stylową ramą ekranu.

Elementy są bardzo dobrze spasowane, a cały komputer wydaje się wytrzymały, jednak zawiasom zdarzają się trzaski przy dużych odchyleniach ekranu. Sama konstrukcja budzi też zastrzeżenia przy próbie wymiany podzespołów. Na spodzie obudowy nie jest zaznaczony żaden element, który po demontażu ułatwiłby modernizację. Widoczne są tylko śruby po bokach, odkręcenie których może spowodować całkowite rozłożenie laptopa. Niedoświadczeni użytkownicy mogą mieć więc problem przy próbie zamiany dysku czy dołożenia pamięci.

Na estetykę urządzenia wpływa też spora podatność zewnętrznej części pokrywy na tłuszcz i kurz. Żeby uniknąć zabrudzeń, najlepiej po zakończeniu pracy z komputerem schować go do opakowania lub przykryć. Elegancko prezentuje się za to logo Asus, które delikatnie świeci na niebiesko po włączeniu laptopa.

2. Wyposażenie i łączność

Asus N56V jest wyposażony w szereg złączy i portów. Z przodu poza diodami informującymi o pracy i zasilaniu, znajduje się miejsce na karty MMC, SD, MS/Pro. Z prawej strony mamy dostęp do dwóch wyjść audio – mikrofonowego i słuchawkowego, a także dwóch portów USB 3.0, napędu optycznego DVD RW, zasilania sieciowego oraz blokady Kensington. Natomiast po lewej stronie znajdują się: kolejne 2 porty USB 3.0, wyjście HDMI, RJ-45, otwory wentylatora, złącze VGA i dodatkowe złącze 3,5mm. Bardzo dobrym rozwiązaniem była rezygnacja z USB 2.0 i zapewnienie dużej liczby tych portów w najnowszej wersji. Dzięki temu do komputera można równocześnie podłączyć kilka urządzeń wykorzystujących wysoką prędkość przesyłu danych. Niektórym użytkownikom brakować może jedynie obsługi kart xD czy możliwości podłączenia dysku przez wejście eSATA.

Łączność zapewnia przede wszystkim, poza możliwością połączenia sieciowego, karta bezprzewodowa w standardzie 802.11n. Udostępnione zostały także moduły Bluetooth w wersji 4.0 oraz WiDi 2.0 Ready.

Poza samym laptopem, najwięcej uwagi zwraca na siebie zamieszczony w opakowaniu cylindryczny subwoofer. Znakomicie sprawdza się on z systemem audio Bang & Olufsen ICEpower. Łączy się z komputerem przez port minijack umieszczony na końcu lewego panelu. Po zamontowaniu takiego zestawu głośników, jakość odtwarzanej z laptopa muzyki jest bardzo wysoka. Przewyższa niektóre tańsze systemy 2.1 podłączane do komputerów stacjonarnych. Dzięki dodatkowemu głośnikowi basowemu, niskie tony są wiernie odwzorowane. Równie dobrze słychać gitary i wokal, a podczas testowania gier realistycznie brzmiały wszelkie efekty dźwiękowe. Jedyną wadą jest niezbyt duża głośność. Po ustawieniu jej poziomu na maksimum, hałas nie przeszkadzał za bardzo, więc już przy np. puszczaniu muzyki na imprezie, może to być za mało.

Asus dołączył też inne akcesoria. Wśród nich jest szmatka do czyszczenia ekranu, a także osobne rzepy pozwalające wygodnie zapiąć zwinięte kable. Sam zasilacz jest duży, o prostokątnym kształcie i średniej wadze. Poza nimi w opakowaniu znajduje się też płyta ze sterownikami i komplet instrukcji.

Dodawane oprogramowanie to standard w komputerach Asusa. Dostępne jest więc AsusTools z podstawowym pakietem pozwalającym na backup, zapisywanie danych w chmurze, kalibrację audio i wideo, a także ochronę danych. Do niezbędnego zestawu multimedialnego dołączone są też dodatkowe programy do korekcji dźwięku (Maxx Audio 3), zarządzania zdjęciami i nagrywania płyt (Asus Photo Manager, DVD Suite, AsusDVD, PowerDirector, MediaEspresso). Część narzędzi jest przydatna każdemu, jednak niektóre z nich powielają jedynie opcje dostępne domyślnie w systemie Windows i niepotrzebnie spowalniają pracę komputera.

3. Ekran

Matowy, 15-calowy ekran pozwala na ustawienie rozdzielczości Full HD 1080p (1920x1080 pikseli). Wśród komputerów tej klasy i wielkości mało który oferuje taką możliwość. Podobną opcję ma zbliżony możliwościami audio-wizualnymi (również z dołączonym subwooferem i głośnikami Bang & Olufsen) Asus N55SF.

Ekran nie jest błyszczący, dobrze radzi sobie z wyświetlaniem ekranu przy różnych kątach nachylenia. Bardzo dobrze sprawia się w zamkniętych pomieszczeniach. Niestety nieco trudniejsze jest użytkowanie go na powietrzu, o czym świadczą testy luminacji. Maksymalna wartość nie przekraczająca 190 cd/m² mogłaby być znacznie wyższa.


4. Klawiatura i touchpad

Zamontowana klawiatura jest duża, jej wymiary to 34 x 10,4 cm. Ma wyspową budowę, co znacznie ułatwia czyszczenie wszelkich okruchów czy zabrudzeń. Lekko zaokrąglone klawisze mają średni skok, przez co teksty pisze się szybko i wygodnie. Wydzielona jest osobna klawiatura numeryczna. Nieco wciśnięte w inne klawisze są strzałki, przez co czasem można się pomylić, np. w trakcie grania. Przydatną opcją jest możliwość podświetlenia klawiszy, które można modyfikować o 3 poziomy natężenia. 

Dodatkowe kombinacje przycisków funkcyjnych zapewniają dostęp do takich opcji jak: uśpienie, włączanie i wyłączanie modułów Bluetooth i Wi-Fi. Standardowe skróty to także regulacja jasności ekranu, podświetlenia klawiatury, przełączanie ekranów, wyłączania touchpada i kontrola dźwięku. Poza tym, kombinacja Fn + V zapewnia szybki dostęp do menu kamery internetowej, Fn + C daje dostęp do 6 różnych profili graficznych, a Fn + Enter aktywuje systemowy kalkulator.

Touchpad o wymiarach 11,5 x 7 cm znajduje się w wydzielonym obszarze. Jego matowa faktura ułatwia obsługę. Dwa przyciski nie są wydzielone i znajdują się w pojedynczym obszarze płytki dotykowej. Ich obsługę ułatwia pojedyncza kreską oddzielająca prawy przycisk od lewego. Mimo to, nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie i zdarza się zamiast kliknięcia przesunąć kursor. Dodatkowe mają one twardy skok.

Czułość jest dobrana bardzo dobrze, przez co nawigowanie kursorem jest proste i intuicyjne. Podobnie jak gesty wielodotykowe. W opisywanym modelu obsługiwane są następujące dodatkowe ruchy na touchpadzie: ciągłe przewijanie, obracanie obrazu, powiększenie, zmniejszenie, podgląd uruchomionych aplikacji, przewijanie stron.

5. Wydajność

Zastosowany procesor to bardzo wydajny Intel Core i7. Model 3610QM został skonstruowany przy użyciu technologii 22nm. Jego taktowanie wynosi 2,30 GHz, natomiast w trybie Turbo osiąga 3,30 GHz. W tej klasie cenowej to bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające wysoką wydajność zarówno przy pracy, jak i w grach.

Zastosowany układ graficzny nVidia GT 630M z 2GB pamięci również stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich wymagających użytkowników. Dodatkowo dostępny jest zintegrowany moduł Intel HD 4000.

Wyniki testów wypadły bardzo dobrze. 8365 punktów w PC Mark Vantage to jeden z lepszych wyników w kategorii 15-calowych laptopów. Nieco wyższą notę (8950) osiągnął Lenovo IdeaPad Y570 z Intel Core i5 i kartą GeForce GT 555M. Jednak już w praktycznych testach w grach to Asus N56V góruje nad konkurentami.

Nawet przy wytężonej pracy laptop nie pracuje zbyt głośno. Za to temperatura wydmuchiwanego powietrza bywa bardzo wysoka. Sama zmierzona temperatura urządzenia nie wskazuje na to, żeby mogło się przegrzać. Jednak położenie ręki blisko wywietrznika pokazuje, że chłodzone komponenty są bardzo gorące.

6. Czas pracy

Baterię o pojemności 5200 mAh można bardzo łatwo wymienić. Szczególnie przyda się to tym, którzy chcą połączyć mobilność urządzenia z wykorzystaniem trybów wysokiej wydajności. Przy wymagających zadaniach, akumulator pozwala na czas pracy poniżej godziny. Natomiast przy pracy z tekstem, pojemność wystarcza na 3,5h korzystania z komputera. Nie jest to zbyt długi czas, więc Asus N56V sprawdzi się raczej jako DTR, niż narzędzie pracy w długich podróżach.

7. Werdykt

Z pewnością zaletami tego 15-calowego laptopa są wysoka wydajność w grach 3D i wymagających aplikacjach oraz rewelacyjna jakość odtwarzanej muzyki. Dzięki temu Asus N56V stanowi bardzo dobre centrum multimedialne. Zarówno jakość wykonania, jak i wygoda korzystania z ekranu nie pozostawiają nic do życzenia. Jedynie nie każdemu może podobać się połączenie kolorów srebrnego z czarnym w elementach obudowy. Słabym punktem jest niestety krótki czas pracy na baterii i mała luminacja nie pozwalająca na komfortową pracę w pełnym słońcu.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wady i zalety, laptopa tego można polecić przede wszystkim tym, którzy szukają urządzenia będącego zamiennikiem komputera stacjonarnego. W przypadku potrzeby większej mobilności warto zwrócić uwagę na nieco mniejszego Asusa U44SG o podobnych parametrach i pojemniejszym akumulatorze. Jeżeli zależy nam na modelu 15-calowym, rozsądnym i tanim rozwiązaniem może być Toshiba Satellite L750-12U, jednak tu również trzeba się liczyć z krótkim czasem pracy.

Rozmieszczenie złączy, przełączników, diód:

Lewy bok Przód Prawy bok Tył

2 x USB 3.0
HDMI
RJ-45
wentylacja
VGA
wyjście subwoofera

diody
czytnik kart flash

wyjście słuchawkowe /  mikrofonu
2 x USB 3.0
napęd optyczny
gniazdo zasilania
gniazdo blokady

-

ocena rozmieszczenia złączy: bardzo dobre

 
 

touchpad ASUS N56VCharakterystyka touchpada:

Sposób zintegrowania w obudowie:

 • oddzielny element
 • jednolity z obudową

Dodatkowe funkcje:

 • pionowe przewijanie
 • multitouch
 • wyłączenie touchpada
 • podświetlenie
 • multimedialne
 • płyta sensoryczna jest przyciskiem
Typ powierzchni płytki sensorycznej:
 • błyszcząca / bardzo śliska
 • matowa / gładka
 • matowa / nie gładka
 • chropowata z fakturą

Dwuklik w płytkę sensoryczną

 • wygodny - precyzyjny
 • niewygodny - mało precyzyjny
 Typ przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • plastik
 • guma
 • metal
 • wypukły
 • płaski
Klik przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • głęboki
 • płytki
 • głośny
 • cichy
 • bezgłośny

 

Temperatury panelu roboczego

w spoczynku, bez obciążenia   pod intensywnym obciążeniem
     

 

 1. johny_bravo
  Opublikowano: 2012-08-13 15:09:17

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  nie rozumiem po co dajecie testy wydajności w grach w rozdzielczości 1280x720 skoro natywna rozdzielczość do Full HD. Wiadomo przecież że żadna karta z serii GT nie uzyska przyzwoitej ilości klatek w 1080p więc podawanie powyższych informacji uznałbym za wprowadzanie w błąd

 2. fl6969
  Opublikowano: 2012-08-14 22:16:17

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Witam, Co do tego, że żadna (niemal) karta z serii GT nie uzyska przyzwoitej ilości klatek w wymagających grach w rozdzielczości 1080p, to w pełni się zgadza. Dlatego najwyższej rozdzielczości używa się do "zabawy" w systemie, przeglądania zdjęć, oglądania filmów, szperania w sieci itd. A w gry gra się w rozdzielczości 1280x720, dlatego żeby było komfortowo, a na 15" nie trzeba więcej : )

 3. tomek7545
  Opublikowano: 2012-08-19 11:00:41

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Tylko firma ASUS nie jest tu OK. I osobiście nie polecam tej marki, za bezczelność, cwaniactwo, itd.

 4. zvvierzak
  Opublikowano: 2013-10-06 18:31:12

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Posiadam dokładnie ten model lapka już od kilku miesięcy. Różnica jest tylko w grafice - ja mam 750M i RAMie - 8GB. Na wstępie zaznaczę, że w artykule jest błąd - nie trzeba rozkręcać połowy laptopa aby dostać się do pamięci RAM czy HDD. Wręcz przeciwnie - dostęp jest bajecznie prosty i nawet idiota sobie poradzi. Wystarczy odkręcić JEDNĄ śrubkę i przesunąć (tak aby wyskoczyła z dodatkowych zatrzasków) plastikową płytkę chroniącą oba te podzespoły. Czas operacji - około 10 sekund. Kolejna sprawa, matryca. Na wielki mega plus zasługuje fakt że jest matowa. Długo szukałem laptopa o takich parametrach i matowej matrycy. Nie wiem czemu producenci z uporem maniaka pchają w dobry sprzęt błyszczącą matrycę, co skutkuje tym że zamiast dobrej grafiki ogląda się swoją niedogoloną gębę. Wydajność - w rozdzielczości FHD, granie w nowsze gry jest w zasadzie skazane na porażkę. Nowości i starocie w 1280x720 dają radę, ale w przypadku nowośc ... pokaż całość

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

data testu: 2012-08-08 przez benchmark.pl

4 komentarzy

Jak testujemy i oceniamy notebooki

Przedstawiamy stosowaną przez nas procedurę testową, by w jasny sposób pokazać jak tworzymy ocenę końcową laptopa.

Poradnik: wybieramy laptopa

Piszemy o najważniejszych cechach notebooka, rozwiewamy szereg wątpliwości, prezentujemy mnóstwo najnowszych modeli oraz ułatwiamy zakup. Dowiedz się, jak mądrze kupić komputer przenośny.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii

Z poradnika dowiesz się nie tylko jak wydłużyć czas pracy na baterii, ale także jak o nią zadbać.