» » ASUS VivoTab TF810

ASUS VivoTab TF810

data testu: 2013-01-25

Laptop wyposażony jest w ekonomiczny procesor Intel Atom Z2760, oraz ekonomiczny układ graficzny. Jest to komputer biznesowy, ma ekran o przekątnej 11,6 i rozdzielczości 1366x768. Laptop oferuje dobre wyposażenie i funkcje dodatkowe. Najlepiej nadaje się do: częstego podróżowania, pracy biznesowej, przeglądania internetu, rozrywki .

Plusy: Tablet i netbook w jednym, procesor x86 i Windows 8, bardzo dobra jakość ekranu, cicha praca, długi czas pracy, wygodna klawiatura

Minusy: Brak wydajnej karty graficznej, nagrzewanie spodu obudowy tabletu, mały dysk

Komu polecamy: Dla osób które poszukują uniwersalnego urządzenia przenośnego, do mobilnej pracy biurowej i handlowej, wyświetlania prostych prezentacji.

Zamów w sklepie

Cena: 3799 zł

Ocena redakcji:

Ocena: 4

Ocena użytkowników:

2 0

zobacz | dodaj opinię »

 

Ocena szczegółowa

Jakość wykonania
Ergonomia
Klawiatura
Touchpad
Wymiary i waga
Czas pracy na baterii
Oprogramowanie
Jakość obrazu LCD
Wydajność
Wydajność 3D
Głośniki dźwięk
Głośność/cicha praca

Zdobyte wyróżnienia

Charakterystyka

cena w dniu testu:
3799 zł
 
gwarancja:
2 lata
 
segment:
biznesowy
 
klasa:
styl
 
waga :
1,34 kg

waga tabletu 660g

 
wymiary:

(szer. głeb. wys.)


29 x 19 x 1 (2,1 ze stacją dokującą) cm
 
materiały pokrycia obudowy:

pokrywa - ekran + tworzywo
ramka ekranu - tworzywo
panel roboczy - szczotkowane aluminium
spód i boki - matowe tworzywo

 
klawiatura:
wyspowa, klawisze zaokrąglone
 
touchpad:
wydzielony

multitouch

 
procesor:
Intel Atom Z2760

1,8 GHz, 1MB pamięci podręcznej L2, 2 rdzenie, 4 wątki, technologia 32 nm

Procesor jest na pozycji 132 naszego rankingu procesorów

 
pamięć RAM:
2 GB

LPDDR2 800MHz
wymiana RAM - rozbudowa niemożliwa, maksymalna ilość pamięci

 
wielkość ekranu:
11,6 cala

ekran dotykowy pojemnościowy

 
typ ekranu:
Super IPS+

odporne na zarysowanie szkło Corning Fit

 
rozdzielczość:
1366x768
 
karta graficzna:
Intel GMA

rebrandowany PowerVR SGX 545

Karta graficzna jest na pozycji 142 naszego rankingu kart graficznych

 
dysk twardy:
64 GB SSD

wymiana HDD - utrudniona, brak bezpośredniego dostępu do podzespołów

 
napęd optyczny:
brak
 
system:
Windows 8 32-bit
 
przywracanie systemu:
F4 przy starcie systemu
 
oprogramowanie:

SuperNote, Guide, Vibe Lite, ASUS Camera, MyLibrary, MyDictionary, Asus WebStorage, Amazon Kindle

 
dodatkowe funkcje i wyposażenie:

Bluetooth 4.0

gniazdo stacji dokującej

kamerka internetowa 2.0 Mpx

piórko 2-przyciskowe

czytnik kart pamięci flash

GPS i A-GPS

kamerka internetowa 8.0 Mpx

WiFi 802.11b/g/n

istotne złącza:
2x USB 2.0
 
pojemność baterii:
3950 mAh oraz 3290 mAh (stacja dokująca)
 

Wyniki testów

Wydajność ogólna

PCMark Vantage:
Memories Suite: 971
Gaming Suite : 1764
Music Suite: 2718
HDD Test Suite: 4396
Cinebench 11.5:
wydajność CPU: 0.6 pkt

Wydajność 3D

3DMark 06:
rozdzielczość 1024x768: 410
rozdzielczość 1280x720: 374

Wydajność 3D GRY

Far Cry 2:
DirectX 9, roz.1280x720, medium detail, AAx0: 2

Czas pracy na baterii

tryb oszczędzanie energii - test czytelnika: 1236 min
tryb oszczędzanie energii - test klasyczny: 585 min
tryb wysoka wydajność - test klasyczny: 545 min

Pobór energii

oszczędzanie energii 2D: 16 W
wysoka wydajność 2D: 17 W
wysoka wydajność 3D: 17 W

Matryca LCD

Maksymalna luminancja: 449 cd/m2

Kąty widzenia:

Jakość obrazu na ekranie odchylonym pod kątem 110 stopni.

ASUS VivoTab TF810 - kąty widzenia

Komentarz od redakcji:

Obudowa

Firma ASUS oferuje zabieganym pracusiom swój nowy tablet ASUS VivoTab, który po podłączeniu stacji dokującej (klawiatury) zmienia się w netbooka. Jest to największa z konstrukcji typu VivoTab,  wyposażono go bowiem w ekran o przekątnej 11,6 cala. Pozostałe parametry są podobne jak w przypadku pozostałych modeli z tej serii. Sam tablet jest bardzo cienki i lekki. Waży zaledwie 0,660 kg, a w najgrubszym miejscu obudowa ma zaledwie 8,7 mm wysokości. Od strony ekranu dotykowego tablet jest oczywiście płaski, a od spodu jest lekko wypukły. W górnej części pokrywę tabletu pokryto pasem chropowatego tworzywa, dzięki czemu łatwo się go trzyma nawet w jednej dłoni. Nawet gdy ręce się spocą, to nie będą ześlizgiwać się z pokrywy. W środku tego pasa umieszczono obiektyw aparatu cyfrowego o rozdzielczości 8 MP. Pod ekranem dotykowym znalazł się przycisk otwierający Menu Start w systemie Windows 8. Niestety tablet nagrzewa się dość mocno podczas intensywnej pracy, nie wyposażono go bowiem w żadne otwory wentylacyjne. Może to nieco utrudniać pracę, gdy tablet trzymamy na ręku. Najmocniej nagrzewa się bowiem spodnia część tabletu i to akurat w miejscach, za które chwyta się dłonią i opiera na przedramieniu.

W skład zestawu wchodzi stacja dokująca z klawiaturą typową dla laptopów i z takim też touchpadem. Do tego dołożono przejściówkę, która pozwala na podłączenie poprzez port USB 2.0 różnych urządzeń wprost do tabletu. Stacja dokująca zawiera również drugą baterię, co rewelacyjnie wydłuża czas pracy urządzenia.

Przy pracy z ekranem dotykowym możemy skorzystać z piórka firmy Wacom. Wykonano je na wzór piórek spotykanych w tabletach graficznych. Wykrywa ono 1024 poziomy nacisku, co przydaje się w programach graficznych, które mogą tę informację wykorzystać do sterowania pracą narzędzi rysunkowych. Piórko wyposażono też w dodatkowy przycisk odpowiadający prawemu przyciskowi myszy.

Asus VivoTab

Tablet podłącza się do stacji dokującej za pośrednictwem ruchomego zawiasu. Gdy oba elementy zostaną połączone to całość zamienia się w nieduży netbook. Tablet działa bowiem jak pokrywa, którą możemy zamykać i otwierać podobnie jak w laptopach. Po podniesieniu tabletu zawias częściowo chowa się pod stację dokującą i tworzy podstawkę, dzięki czemu klawiatura jest lekko nachylona. Ułatwia to pisanie i korzystanie z zestawu. Klinowaty kształt stacji dokującej pasuje do tabletu i zestaw wygląda bardzo interesująco.

Asus VivoTab

Asus VivoTab 

Wszystkie złącza oraz przyciski sterujące pracą urządzenia zamontowano na bocznych krawędziach tabletu. Na lewej ściance tabletu ulokowano gniazdo słuchawek/mikrofonu, czytnik kart microSD (zamknięty wsuwaną w czytnik zaślepką) oraz suwak umożliwiający odłączenie tabletu od stacji. Na górnej ściance tabletu znalazł się włącznik wraz z diodą zasilania. Na prawym boku tabletu ulokowano tylko przycisk sterujący poziomem dźwięku. Na dolnej ściance tabletu znalazły się dwa gniazda pozwalające na połączenie tabletu ze stacją dokującą. Do prawego gniazda można też podpiąć przejściówkę z portem USB 2.0.

 Asus VivoTab

Asus VivoTab

Z lewej strony stacji dokującej umieszczono gniazdo USB 2.0 oraz gniazdo zasilania z diodą informującą o stanie naładowania akumulatora. Na prawej ściance stacji ulokowano drugie gniazdo USB 2.0.

Całość wykonano bardzo solidnie i sprawia wrażenie trwałej i wytrzymałej konstrukcji. Pochwalić należy też niewielki zasilacz. Przypomina on dużą wtyczkę, dzięki czemu przenoszenie całego zestawu nie sprawia problemów. Przydaje się przy tym pokrowiec, który zamienia tablet wraz ze stacją dokującą w elegancką aktówkę.

 

Wyposażenie i łączność 

Podobnie jak w pozostałych modelach z serii Vivo Tab sercem urządzenia jest procesor Intel Atom Z2760 z zegarem 1.8 GHz. Za wyświetlanie obrazu odpowiada układ graficzny PowerVR SGX 545, wykrywany jednak jako Intel Graphics Media Accelerator. Tablet wyposażono też w 2GB pamięci RAM i dysk twardy SSD 64 GB. Na spodzie tabletu umieszczono kamerę o rozdzielczości 8 MP, a ponad górną krawędzią ekranu umieszczono drugą kamerę, o rozdzielczości 2 MP. Za emisję dźwięku odpowiadają dwa głośniczki pozwalające, przynajmniej teoretycznie, na uzyskanie dźwięku przestrzennego. Emitowany dźwięk jest czysty, ale dość płaski i nieco metaliczny, a jego poziom jest na tyle nieduży, że przy większym audytorium mogą być problemy z jego dosłyszeniem. Do tabletu możemy też podłączyć słuchawki lub mikrofon. Za komunikację odpowiada układ Bluetooth 4,0 oraz karta WiFi pracująca w standardzie 802.11 a/b/g/n. Tablet wyposażono w moduł GPS, dzięki czemu różne programy mogą odczytywać lokalizację tabletu i zapisywać ją w zdjęciach lub wskazywać na mapach.

Ekran

Całą górną powierzchnię tabletu zajmuje ekran dotykowy o rozmiarze 11,6 cali i rozdzielczości 1366x768 punktów. Wyświetlany obraz jest bardzo jasny i nawet w ciągu dnia trzeba zmniejszyć jego jasność, bo inaczej razi w oczy. Dobra jakość ekranu pozwala na wygodne oglądanie filmów oraz zdjęć, które bardzo dobrze się na nim prezentują. Niestety lustrzana powierzchnia ekranu utrudnia korzystanie z tabletu w jasny, słoneczny dzień. Dobrze odbija się w niej twarz użytkownika i całe otoczenie.

Zastosowana rozdzielczość pozwala na użycie wszystkich gestów sterujących systemem Windows 8 oraz oglądanie filmów w rozdzielczości HD. Ekran dotykowy jest odpowiednio czuły i praca z nim przy użyciu palców nie sprawia kłopotów.

Trzeba przy tym pochwalić ASUS’a za klawiaturę ekranową, która jest dużo mniejsza od rozwiązania zastosowanego przez Microsoft. Rozmiar klawiatury nie utrudnia wpisywania tekstów, za to jej okno nie zasłania połowy ekranu i można je przestawiać tak, aby nie zasłaniało ważnych informacji. Do klawiatury tej dodano również klawisze specjalne przydatne przy edycji tekstu.

 

5. Wydajność

Sercem ASUS VivoTabjest procesor Intel Atom Z2760 (Clover Trail), wyposażony w dwa rdzenie oraz możliwość przetwarzania czterech wątków na raz (technologia HyperThreading). Został on wykonany w litografii 32-nm. Wbrew temu co pokazuje oprogramowanie diagnostyczne, nie posiada on zintegrowanego układu graficznego firmy Intel, a układ PowerVR SGX 545.

 

 

Wydajność procesora nie jest zbyt wielka mimo, że działa z zegarem 1,8 GHz. Na dodatek graficzne możliwości tabletu ogranicza zastosowanie mało wydajnego układu generującego obraz.  Nie przeszkadza to w zastosowaniach czysto biurowych czy podczas prezentacji produktów, ale w przyszłości może utrudnić odtwarzanie bardziej złożonych prezentacji multimedialnych. Trudno też polecać tablet osobom, które używają sprzętu do złożonych obliczeń matematycznych czy fizycznych, o zastosowaniach graficznych nie wspominając. Na szczęście mocy wystarcza do płynnego odtwarzania filmów z rozdzielczością Full HD.

6. Czas pracy

 

Na wykresach przedstawiony jest czas pracy z dołączoną klawiaturą (dwie baterie), który jest po prostu imponujący (ponad 20 godzin w teście czytelnika, w trybie oszczędzania energii). Jak to wygląda w przypadku wykorzystania samego tabletu? Tablet uzyskał odpowiednio - 385, 339 i 158 minut.  Mimo małej grubości tabletu udało się zmieścić w nim pojemny akumulator. Oczywiście zapewnienia producenta o możliwości pracy przez 10,5 godziny to pobożne życzenia, ale uzyskane wyniki są całkiem niezłe. Jeżeli tylko nie wykorzystujemy zbyt intensywnie procesora i zmniejszymy jasność obrazu do 33%, przy której bez trudu można pracować z tabletem, czas jego działania wynosi 6 h 25 min. W przypadku wykorzystania intensywnie pracującego programu to czas pracy skróci się do 2 godzin i 38 min.

7. Klawiatura i touchpad

W pracy przyda się też stacja dokowania z typową klawiaturą. Jej pokaźny rozmiar umożliwia wygodne wpisywanie tekstów. Co prawda przyciski sprawiają wrażenie wykonanych z gumy, ale działają zupełnie nieźle i na pewno lepiej się sprawdzą niż klawiatura ekranowa. Touchpad tworzy jedna płytka, a miejsca działające jako przyciski momentami mocno się uginają.  Na szczęście powierzchnia płytki reaguje również na gesty wykonywane palcami, podobnie jak ekran dotykowy, więc podczas pracy musimy co najwyżej korzystać z prawego przycisku, chociaż i jego można zastąpić odpowiednim ruchem palcem po płytce. Zamiast wciskać lewy przycisk wystarczy natomiast puknąć dwukrotnie palcem w powierzchnię płytki. W efekcie praca z touchpadem jest stosunkowo wygodna, chociaż jego jakość działania mocno odbiega od całego zestawu.

8. Werdykt

Tablet wraz ze stacją dokującą wykonano naprawdę solidnie. Niestety zastosowany procesor i prosty układ graficzny mocno ograniczają jego możliwości. Urządzenie sprawdzi się w roli podręcznego komputera tylko wówczas, gdy ograniczymy się do pracy z podstawowymi programami biurowymi, przeglądania Internetu czy odtwarzania multimediów oraz filmów. Bez zarzutu działa przy tym obsługa dotykowa, ale gorzej sprawuje się dołączone piórko.

Tablet można wykorzystać do rejestracji filmów lub zdjęć, ale mimo 8-megapikselowego obiektywu ich jakość na pewno nie dorównuje możliwościom najprostszych nawet aparatów fotograficznych. Zdjęcia są mocno zaszumione, a drobne detale zlewają się w jednolite plamy i obraz traci dużo na wyrazistości. Możemy za to zapisać wraz ze zdjęciami lokalizację miejsca, w którym zostały one wykonane, bowiem tablet wyposażono w moduł GPS. Całkiem nieźle prezentują się nagrywane filmy bowiem są zapisywane z niższą rozdzielczością niż zdjęcia. Należy tylko pamiętać, że tablet wyposażono w dysk o pojemności zaledwie 64 GB danych i wystarczy zarejestrować trochę filmów i zdjęć oraz zainstalować kilka większych programów, aby wolne miejsce zaczęło się kończyć.

Tablet z  procesorem x86, który po podłączeniu do stacji dokującej zmienia się w netbooka, to naprawdę świetny pomysł. Dwie baterie zapewniają niesamowity czas pracy na zasilaniu bateryjnym, a Windows 8 (nie RT) pozwala na uruchomienie praktycznie dowolnego oprogramowania. Pomimo, że nie jest to konstrukcja pozbawiona wad, to oceniamy ją naprawdę wysoko. Czy właśnie taki kierunek rozwoju sprzętu mobilnego podchwycą inni producenci?

 

Rozmieszczenie złączy, przełączników, diód (tablet):

Lewy bok Przód Prawy bok Tył

Suwak odłączania do stacji dokującej
1 x słuchawki/mikrofon
1 x microSD

Złącze dokujące/port dla przejściówki USB

zmiana poziomu dźwięku

przycisk i dioda zasilania

ocena rozmieszczenia złączy: dobre

 

Rozmieszczenie złączy, przełączników, diód (stacja dokująca):

Lewy bok Przód Prawy bok Tył

gniazdo zasilania
1 x USB 2.0

Złącze dokujące

1 x USB 2.0

brak

ocena rozmieszczenia złączy: dobre

 
 

Charakterystyka touchpada:

Sposób zintegrowania w obudowie:

 • oddzielny element
 • jednolity z obudową

Dodatkowe funkcje:

 • pionowe przewijanie
 • multitouch
 • wyłączenie touchpada
 • podświetlenie
 • multimedialne
 • płyta sensoryczna jest przyciskiem
Typ powierzchni płytki sensorycznej:
 • błyszcząca / bardzo śliska
 • matowa / gładka
 • matowa / nie gładka
 • chropowata z fakturą

Dwuklik w płytkę sensoryczną

 • wygodny - precyzyjny
 • niewygodny - mało precyzyjny
 Typ przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • plastik
 • guma
 • metal
 • wypukły
 • płaski
Klik przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • głęboki
 • płytki
 • głośny
 • cichy
 • bezgłośny

 

Temperatury panelu roboczego

w spoczynku, bez obciążenia   pod intensywnym obciążeniem
 

 

 1. Ian666
  Opublikowano: 2013-01-31 14:15:17

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: ŹLE

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: ŹLE

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: ŹLE

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Atom, usb 2.0, ddr2... prawie 4000zł??? Może 5 lat temu by było tyle warte. Za 1000zł można kupić używanego Della z 128gb SSD w świetnym stanie który zmiecie ten wynalazek.

 2. _shaq_
  Opublikowano: 2013-02-02 18:16:36

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: ŹLE

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Cena około 4000 zł i nawet nie ma rozdzielczości FULL HD ? szkoda kasy...

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

data testu: 2013-01-25 przez benchmark.pl

2 komentarzy

Jak testujemy i oceniamy notebooki

Przedstawiamy stosowaną przez nas procedurę testową, by w jasny sposób pokazać jak tworzymy ocenę końcową laptopa.

Poradnik: wybieramy laptopa

Piszemy o najważniejszych cechach notebooka, rozwiewamy szereg wątpliwości, prezentujemy mnóstwo najnowszych modeli oraz ułatwiamy zakup. Dowiedz się, jak mądrze kupić komputer przenośny.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii

Z poradnika dowiesz się nie tylko jak wydłużyć czas pracy na baterii, ale także jak o nią zadbać.