» » Lenovo Ideapad U310

Lenovo Ideapad U310

data testu: 2012-10-03

Laptop wyposażony jest w wydajny procesor Intel Core i5 3317U, oraz wydajny układ graficzny. Jest to komputer ultramobilny, ma ekran o przekątnej 13,3 i rozdzielczości 1366x768. Laptop oferuje ekonomiczne wyposażenie i funkcje dodatkowe. Najlepiej nadaje się do: częstego podróżowania, pracy biznesowej, rozrywki .

Plusy: waga 1.7kg, grubość 19 mm, wysoka wydajność - dysk hybrydowy z SSD, wydajny CPU, intel WiDi

Minusy: konstrukcja klawiatury

Komu polecamy: dla osób, które często podróżują, potrzebują przenośnego ultrabooka

Zamów w sklepie

Cena: 2149 zł

Ocena redakcji:

Ocena: 3

Ocena użytkowników:

0 0

zobacz | dodaj opinię »

 

Ocena szczegółowa

Jakość wykonania
Ergonomia
Klawiatura
Touchpad
Wymiary i waga
Czas pracy na baterii
Oprogramowanie
Jakość obrazu LCD
Wydajność
Wydajność 3D
Głośniki dźwięk
Głośność/cicha praca

Zdobyte wyróżnienia

Charakterystyka

cena w dniu testu:
2999 zł
 
gwarancja:
2 lata
 
segment:
ultramobilny
 
klasa:
styl
 
waga :
1,7 kg
 
wymiary:

(szer. głeb. wys.)


33 x 22 x 1,9 cm
 
materiały pokrycia obudowy:

pokrywa - aluminium
ramka ekranu - aluminium
panel roboczy - tworzywo
spód i boki - aluminium

 
klawiatura:
wyspowa, klawisze zaokrąglone
 
touchpad:
gładki, bez wydzielonych przycisków
 
procesor:
Intel Core i5 3317U

Procesor jest na pozycji 51 naszego rankingu procesorów

 
pamięć RAM:
4 GB DDR3, 1600 MHz

4 GB, DDR 3, 1600 MHz (1 slot)
wymiana RAM wymaga odkręcenia całej dolnej pokrywy

 
wielkość ekranu:
13,3 cala
 
typ ekranu:
LED, glare
 
rozdzielczość:
1366x768
 
karta graficzna:
Intel HD 4000

układ zintegrowany z procesorem, pamięć współdzielona z RAM, obsługa DirectX11

Karta graficzna jest na pozycji 93 naszego rankingu kart graficznych

 
dysk twardy:
SSD 25 GB + HDD 500 GB

wymiana dysku wymaga odkręcenia całej dolnej pokrywy

 
napęd optyczny:
brak
 
system:
Windows 7 Home Premium 64 bit
 
przywracanie systemu:
przycisk One Key Recovery
 
dodatkowe funkcje i wyposażenie:

kamerka internetowa 1.3 Mpx

intel WiDi

WiFi 802.11b/g/n

istotne złącza:

2x USB 3.0

RJ45

1x USB 2.0

HDMI

pojemność baterii:
2200 mAh
 

Wyniki testów

Wydajność ogólna

PCMark Vantage:
PCMark Vantage Suite: 6488 pkt
Memories Suite: 4759
TV and Movies Suite: 3968
Gaming Suite : 7940
Music Suite: 10054
Communications Suite: 9992
Productivity Suite: 7808
HDD Test Suite: 17787
Cinebench 11.5:
wydajność CPU: 2.4 pkt

Wydajność 3D

Unigine:
test Heaven, 1280x720, DirectX 10: 10.6
test Heaven, 1280x720, DirectX 11: 7.8
3DMark 06:
rozdzielczość 1024x768: 4172
rozdzielczość 1280x720: 3949
3DMark Vantage:
tryb Performance: 2157
3DMark 11:
tryb Performance: 419

Wydajność 3D GRY

Resident Evil 5 - DX10:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx2: 17
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx4: 15
DiRT 2:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx0: 14
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx2: 11
Far Cry 2:
DirectX 9, roz.1280x720, medium detail, AAx0: 29
DirectX 10, roz.1280x720, high detail, AAx2: 12

Czas pracy na baterii

tryb oszczędzanie energii - test czytelnika: 275 min
tryb oszczędzanie energii - test klasyczny: 235 min
tryb wysoka wydajność - test klasyczny: 130 min

Pobór energii

oszczędzanie energii 2D: 12 W
wysoka wydajność 2D: 26 W
wysoka wydajność 3D: 32 W

Matryca LCD

Maksymalna luminancja: 195 cd/m2

Kąty widzenia:

Jakość obrazu na ekranie odchylonym pod kątem 110 stopni.

Lenovo Ideapad U310 - kąty widzenia

Komentarz od redakcji:

Lenovo Ideapad U310 to kolejny komputer przenośny reklamowany jako wpasowujący się w trend ultrabooków. Sztywne wytyczne stawiane tego typu komputerom mogą być w skrócie opisane jako wyznaczniki: mobilności, wydajności i błyskawicznego dostępu do funkcji nawet w niesprzyjających warunkach. Dodatkowo ultrabook powinien cechować się eleganckim, smukłym wyglądem.

 

W U310 na pierwszy rzut oka widać niecodzienny design. Aluminiowa cienka pokrywa jest dostępna w trzech opcjach kolorystycznych, może być: czarna, niebieska lub czerwona. W każdym wypadku po otwarciu pokrywy widać biały obszar roboczy, przywodzący na myśl niektóre MacBooki firmy Apple. Wrażenia wizualne zależą od indywidualnych preferencji. Niektórym przeszkadzać może połączenie kolorowej pokrywy z białym wnętrzem. Również mocno kontrastujące czarne klawisze niekoniecznie muszą się podobać. Z pewnością jako wizualną zaletę można uznać małą podatność laptopa na zabrudzenia. Jasna kolorystyka sprawia, że zarówno kurz, jak i odciski palców nie wyróżniają się zauważalnie na obudowie.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność i łatwość transportu, specyfikacja wypada dobrze, jednak nieznacznie poza granicami określonymi standardem ultrabook. Grubość to 18,8 mm, natomiast waga przekracza 1,6 kg. Wciąż są to jednak warunki pozwalające na komfortowe przenoszenie laptopa. Zarówno pokrywa jak i ramka ekranu, a także spód i boki komputera są zrobione z aluminium. Jednak powierzchnia przy klawiaturze, touchpadzie oraz miejsce na nadgarstki to już mało trwałe tworzywo, łatwo wyginające się i podatne na potencjalne uszkodzenia. W większości konstrukcja jest solidna - pojedynczy, długi zawias pracuje dobrze, bez luzów ani zgrzytów.

Problem mogą mieć ci, którzy planują wymianę podzespołów. Gładka obudowa nie pozwala na znalezienie żadnej ze śrub mocujących. Trudno zdjąć jakąkolwiek z pokryw bez siłowego podważania mocno spasowanych ze sobą elementów. Producent nie umożliwił również wymiany akumulatora. Lenovo Ideapad U310 nie jest standardowym ultrabookiem, przynajmniej jeśli chodzi o kwestię designu. Standardową, srebrną kolorystykę zastąpiło tu połączenie pastelowej barwy pokrywy z białym obszarem roboczym. Niektórym użytkownikom takie rozwiązanie może wydać się rażące. Jednak poza tym komputer sprawia wrażenie high-endowego, zwłaszcza przez wzgląd na użyte w większości aluminium, a także smukły kształt.

 

Wyposażenie i łączność 

Przedni panel jest bardzo subtelny, a mimo to mieści w sobie funkcjonalne podzespoły. Czytnik kart pamięci jest umieszczony po jego lewej stronie, w sposób na tyle dyskretny, że bez zajrzenia w instrukcję trudno domyślić się, że tam jest oraz jakie typy nośników danych obsługuje. Na środku znalazło się miejsce dla diod informujących o pracy komputera oraz stanie baterii. Z prawej strony umieszczone jest wyjście słuchawkowe, obok którego znalazło się miejsce dla USB 2.0. Na końcu prawego panelu można znaleźć również gniazdo zasilania. Lewa krawędź zawiera mikrofon, dwa USB 3.0 do szybkiego transferu danych, wejście sieciowe RJ45, kratkę wentylacyjną oraz przycisk One Key Recovery ułatwiający przywracanie stanu systemu.

 

Rozmieszczenie złączy, przełączników, diód. ocena rozmieszczenia złączy: dobre

Lewy bok Przód Prawy bok Tył

mikrofon
2 x USB 3.0
HDMI
RJ45
kratka wentylacyjna
OneKey Rescue

Czytnik kart pamięci
Dioda pracy komputera
Dioda stanu baterii

Wyjście słuchawkowe
USB 2.0
Gniazdo zasilania

-

 

Pomimo sporej ilości miejsca na panelu producent zdecydował się na brak napędu optycznego, co zresztą jest standardem w ultrabookach (choć zdarzają się wyjątki, jak Samsung NP530U4B-S01PL). Mankamentem dla niektórych może być brak wejścia mikrofonowego, a jedynie jego wbudowana w panel wersja.

Zgodnie ze standardem ultrabooków dostępna jest technologia WiDi. Poza nią łączność umożliwiają też WiFi 802.11 a/b/g/n i Ethernet. Brakuje innych standardów, jak Bluetooth. W zestawie, poza samym komputerem, Lenovo dostarcza dokumentację. Z modelem, który otrzymaliśmy do testów dostarczona została lakoniczna, rozkładana instrukcja, która na domiar złego nie dotyczyła Ideapada U310, a innego, podobnego ultrabooka. Poza nią klient otrzymuje informacje o warunkach bezpiecznego używania i ergonomii, a także opis ograniczonej gwarancji.

Lenovo, w odróżnieniu od np. Asusa, nie dodaje rozbudowanego firmowego pakietu oprogramowania. Zamiast tego wykorzystuje znane narzędzia innych producentów. Za przywracanie systemu przy użyciu klawisza z boku obudowy odpowiada więc aplikacja OneKey Recovery filmy CyberLink. Domyślnie zainstalowany jest również CyberLink YouCam pozwalający na obsługę podstawowych funkcji kamery. Ostatnim z dołączonych programów jest próbna wersja McAfee Antivirus Plus.

Wyjście głośnika umieszczone jest dość nietypowo, bo w okolicach zawiasu. Dźwięk niestety jest jednokanałowy (mono), jednak jego jakość spełnia podstawowe oczekiwania. Bez większego problemu nadaje się do filmów czy muzyki. Brzmienie nie przypomina co prawda takiego z wolno stojących głośników, ale śmiało może konkurować np. z muzycznymi telefonami komórkowymi. Mankamentem może być jedynie głośność - odgłosy otoczenia potrafią tłumić te z komputera. Takie rozrywki jak oglądanie filmów poza domem mogą być więc niemożliwe bez podłączenia słuchawek. Mało czytelny jest również program do korekcji dźwięku. W celu znalezienia optymalnych ustawień trzeba eksperymentować ze zdefiniowanymi przez producenta poziomami equalizera. Dodatkowa opcja pozwala na zmianę profili dźwięku między obsługą filmów, muzyki i gier.

 

Ekran

Ideapad U310 oferuje ekran z podświetlaniem LED o rozmiarze 13,3 cala. Maksymalna rozdzielczość to 1366 x 768 pikseli, co jest standardem dla ultrabooków tych rozmiarów. Błyszcząca matryca mocno odbija otoczenie. Jeżeli w pomieszczeniu jest jasno, trzeba wytężyć wzrok, żeby wyświetlany obraz był czytelny.

Niezbyt wysoka luminacja sprawia, że z komputera najlepiej korzystać w pomieszczeniach, zwłaszcza bez padającego bezpośrednio na matrycę światła.

Niekorzystne wrażenie zwiększa się wraz ze wzrostem kątów widzenia. Patrząc na ekran z boku widoczne jest odbicie otoczenia zamiast np. tekstu. Natomiast kierując wzrok z góry lub z dołu obraz jest niekorzystnie przyciemniony lub blady.

 

Klawiatura i touchpad

Klawiatura wyróżnia się pod każdym względem. Na pierwszy rzut oka rażąca jest jej kolorystyka. Jasny design ultrabooka kontrastuje z czarnymi klawiszami, do tego dodatkowe funkcje zaznaczone są pomarańczową czcionką. Nie u każdego musi to budzić pozytywne odczucia estetyczne. Dolna krawędź klawiszy jest zaokrąglona, podczas gdy górna ma jedynie gładko ścięte rogi. Zachowanym standardem jest wyspowa konstrukcja oraz średniej wielkości rozmiar klawiatury (27,5 x 10 cm).

Skok klawiszy jest dość twardy, jednak pisze się przy ich użyciu stosunkowo wygodnie. Problemem mogą być nawyki z innych modeli. W przypadku IdeaPada wielkość i położenie niektórych przycisków są zmienione. Dla przykładu, zmniejszony Backspace sprawia, że przy edycji tekstu czasem omyłkowo można trafić w funkcję Home. Podobnie sprawa wygląda z klawiszami Enter czy Shift, które są węższe niż standardowo. Strzałki kursora, choć duże, są wciśnięte między resztę przycisków, przez co czasem również można omyłkowo nacisnąć niechciany element.

W dość nietypowy sposób Lenovo podeszło także do połączenia klawiszy F1-F12 z dodatkowymi funkcjami. Tutaj pierwotna funkcja klawiszy F to właśnie opcje, takie jak głośność, jasność, wyłączanie touchpada, WiFi czy mikrofonu. Natomiast, żeby na przykład uzyskać dostęp do pomocy programu (standardowo F1), w Ideapadzie należy zastosować kombinację Fn + F1. Zdecydowanie największą wadą klawiatury jest jej niska stabilność. Tworzywo, którego użyto przy jej konstrukcji jest nadzwyczaj giętkie. Przy wciskaniu jakichkolwiek klawiszy można odnieść wrażenie, jakby cała płytka wciskała się w głąb obudowy. Choć podczas testów komputer nie uległ żadnej awarii, mała solidność klawiatury nie wróży dobrze dla tych, którzy będą chcieli długo i często korzystać z opcji edycji tekstu.

Touchpad umiejscowiony jest w niewielkim wgłębieniu, a swoją fakturą przypomina szklane matowe powierzchnie, podobne do tych, jakimi cechowały się podkładki pod mysz marki Icemat. Jego rozmiary są pokaźne, wynoszą 10,5 x 7 cm. Mimo to, nie ma na nim ani wydzielonych przycisków, ani dodatkowych powierzchni dotykowych, jak na przykład do przewijania dokumentów. Zawarte w samej płytce klawisze są rozdzielone pojedynczą nadrukowaną inią. Zdarza się, że któryś z nich nie zareaguje, bądź przy wciskaniu mocno poruszy kursorem. Sama czułość jest ustawiona poprawnie. Choć touchpad obsługuje gesty wielodotykowe, są one bardzo nieprecyzyjne. Trudno np. rozszerzeniem palców na powierzchni dotykowej powiększyć okno lub rozmiar czcionki. Czułość przy tym jest tak wysoka, że ustawiany rozmiar zmienia się gwałtownie i dopiero kilka prób pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu.

Charakterystyka touchpada:

touchpad Lenovo Ideapad U310Sposób zintegrowania w obudowie:

 • oddzielny element
 • jednolity z obudową

Dodatkowe funkcje:

 • pionowe przewijanie
 • multitouch
 • wyłączenie touchpada
 • podświetlenie
 • multimedialne
 • płyta sensoryczna jest przyciskiem
Typ powierzchni płytki sensorycznej:
 • błyszcząca / bardzo śliska
 • matowa / gładka
 • matowa / nie gładka
 • chropowata z fakturą

Dwuklik w płytkę sensoryczną

 • wygodny - precyzyjny
 • niewygodny - mało precyzyjny
 Typ przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • plastik
 • guma
 • metal
 • wypukły
 • płaski
Klik przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • głęboki
 • płytki
 • głośny
 • cichy
 • bezgłośny

 

Wydajność

Lenovo Ideapad U310 jest jednym z najtańszych ultrabooków, które oferują procesor nowej generacji Intel Core i5 3317U 1,7 GHz. Poprzedni model, U300s, oferował jednostkę i5 2467M o nieco niższych osiągach, podobnie jak zbliżony ceną i gabarytami Samsung Np530U4B.

Układ graficzny testowanego komputera to zintegrowany Intel HD Graphics 4000. Zarówno ten, jak i nieco niższy model 3000 to standard w ultrabookach. Choć nie jest to technologiczny sukces, wystarczy do podstawowych zadań jak przeglądanie internetu czy multimedia, które są przecież priorytetem urządzeń tej klasy. Widoczne na zrzutach ekranowych maksymalne TDP na poziomie 17 W sprawia, że nawet przy wysokiej wydajności akumulator nie jest zbyt mocno eksploatowany. Przeciwnie do procesorów i3 (35 W) czy niektórych i7 (45 W).

W kategorii ultrabooków do 14 cali, Ideapad U310 ma przeciętne wyniki testów wydajnościowych. Choć zarówno teoretyczne wyniki, jak i zmierzona ilość klatek na sekundę w grach jest wyższa, niż przy poprzednich modelach Lenovo (ThinkPad Edge E320 oraz U300s), to konkurencja radzi sobie lepiej. Tylko trochę droższy Asus Pro B33E z procesorem i7 i układem graficznym Intel GMA HD 3000 odnotował w testach z użyciem gier 3D niemalże dwukrotnie lepsze rezultaty.

Układ chłodzenia sprawdza się dobrze. Nawet pod wysokim obciążeniem temperatura nieznacznie tylko przekracza granicę 40 stopni. Natomiast praca komputera zauważalna jest w przypadku generowanego szumu. Choć nie jest on zbyt głośny, to daje się dostrzec praktycznie podczas każdej operacji, niezależnie od obciążenia.

Temperatury panelu roboczego

w spoczynku, bez obciążenia   pod intensywnym obciążeniem
 

 

 

Czas pracy

Długość użytkowania komputera bez podłączonego zasilania nie jest najmocniejszą stroną U310. 25 minut zabrakło do osiągnięcia standardowych 5 godzin. Choć przy minimalnym obciążeniu, jakim jest wyświetlanie tekstu, Ideapad odstaje od konkurencji, to już przy nieco bardziej intensywnej pracy - dogania ją. 235 minut działania przy średnio wymagających operacjach to jeden z lepszych wyników w segmencie ultrabooków, które ostatnio testowaliśmy.

Niemożliwa jest wymiana baterii w komputerze. Trudno też o zmniejszenie jasności ekranu celem wydłużenia jej żywotności, gdyż wtedy obraz będzie jeszcze mniej czytelny - zwłaszcza na słońcu. Jednak do podstawowych zadań, przy niewygórowanym czasie (sugerowane ok. 4 godzin pracy) laptop w pełni się nadaje.

 

Podsumowanie

Kwestie gwarancyjne w naszym kraju mają swoje wady i zalety. Polska jest jednym z miejsc, w których podzespoły objęte są ochroną dłuższą o rok (w sumie 2 lata). Baterii natomiast nie da się reklamować po upływie 12 miesięcy. Typ usługi gwarancyjnej wymusza na użytkowniku dostarczenie sprzętu na własny koszt do wskazanego centrum serwisowego, podobnie jak jego odbiór. Cytując zawarte informacje, "W przypadku braku odbioru Dostawca Usług może samodzielnie zadysponować produktem według własnego uznania bez ponoszenia żadnej odpowiedzialności wobec nabywcy." Możliwe jest także uzyskanie od producenta wadliwych części wraz z instrukcją dotyczącą wymiany, jednak w przypadku tak zwartej konstrukcji jak opisywany ultrabook jest to jedynie teoretyczna możliwość.

Sam komputer jest jednym z tańszym ultrabooków na rynku. Ale zostało to okupione paroma wadami. Po pierwsze, konstrukcja klawiatury, tak jak całego panelu roboczego, jest bardzo niestabilna. Design, miejscami przypominający laptopy MacBook Air, nie każdemu musi przypaść do gustu. Dla często podróżujących minusem będzie też przeciętny czas pracy na baterii oraz niezbyt jasny ekran.

U310 spełnia podstawowe funkcje, będąc przy tym jednym z tańszych dostępnych ultramobilnych urządzeń. Mimo wszystko warto zastanowić się nad dołożeniem kilkuset złotych i zakupem bardziej zaawansowanego modelu. Jeśli nie zależy nam na cienkiej obudowie, a także wadze poniżej 2 kg, warto zwrócić uwagę na model Asus Pro B33E, o podobnym ekranie 13,3 cala, za to ze zwiększonymi osiągami. Za typowe, alternatywne ultrabooki jak Toshiba Portege Z830-10H trzeba dołożyć ponad 1000 zł, jednak jest to cena znacznie zwiększonej mobilności (1,12 kg przy 0,8 cm grubości) oraz wydajności.

Brak opinii do tego sprzętu, dodaj pierwszą!

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

data testu: 2012-10-03 przez benchmark.pl

0 komentarzy

Jak testujemy i oceniamy notebooki

Przedstawiamy stosowaną przez nas procedurę testową, by w jasny sposób pokazać jak tworzymy ocenę końcową laptopa.

Poradnik: wybieramy laptopa

Piszemy o najważniejszych cechach notebooka, rozwiewamy szereg wątpliwości, prezentujemy mnóstwo najnowszych modeli oraz ułatwiamy zakup. Dowiedz się, jak mądrze kupić komputer przenośny.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii

Z poradnika dowiesz się nie tylko jak wydłużyć czas pracy na baterii, ale także jak o nią zadbać.