» » Lenovo ThinkPad T430u

Lenovo ThinkPad T430u

data testu: 2012-12-11

Laptop wyposażony jest w bardzo wydajny procesor Intel Core i7 3517U, oraz wydajny układ graficzny. Jest to komputer ultrabook, ma ekran o przekątnej 14 i rozdzielczości 1366x768. Laptop oferuje bogate wyposażenie i funkcje dodatkowe. Najlepiej nadaje się do: częstego podróżowania, gier 3D, nauki, pracy biznesowej, przeglądania internetu, rozrywki .

Plusy: Aluminiowo/polimerowa konstrukcja, modem 3G, 1TB przestrzeni dyskowej, wydajność procesora, wygodna klawiatura i touchpad

Minusy: Nie najwyższa rozdzielczość matrycy

Komu polecamy: Osobom korzystającym z laptopa w podróży, dla których liczy się mały rozmiar i waga oraz bardzo duża wytrzymałość.

Ocena redakcji:

Ocena: 4

Ocena użytkowników:

4 1

zobacz | dodaj opinię »

 

Ocena szczegółowa

Jakość wykonania
Ergonomia
Klawiatura
Touchpad
Wymiary i waga
Czas pracy na baterii
Oprogramowanie
Jakość obrazu LCD
Wydajność
Wydajność 3D
Głośniki dźwięk
Głośność/cicha praca

Zdobyte wyróżnienia

Charakterystyka

gwarancja:
3 lata
 
segment:
ultrabook
 
klasa:
wzmocniona konstrukcja
 
waga :
1,8 kg
 
wymiary:

(szer. głeb. wys.)


34,0 x 23,5 x 2,1 cm
 
materiały pokrycia obudowy:

pokrywa - aluminium
ramka ekranu - matowe tworzywo wzmocnione włóknem węglowym
panel roboczy - matowe tworzywo wzmocnione włóknem węglowym
spód i boki - matowe tworzywo wzmocnione włóknem węglowym

 
klawiatura:
wyspowa, klawisze zaokrąglone
 
procesor:
Intel Core i7 3517U

1,9 GHz (Turbo 3,0 GHz), 4MB cache, 2 rdzenie/4 wątkI, technologia 22-nm, TDP 17W

Procesor jest na pozycji 36 naszego rankingu procesorów

 
pamięć RAM:
8 GB, DDR3, 800 MHz

maks. 16GB
wymiana RAM wymaga odkręcenia całej dolnej pokrywy - utrudniony dostęp do podzespołów

 
wielkość ekranu:
14 cala
 
typ ekranu:
LED, matowy
 
rozdzielczość:
1366x768
 
karta graficzna:
nVidia GeForce GT 620M

1 GB GDDR3, DirectX 11

Karta graficzna jest na pozycji 58 naszego rankingu kart graficznych

 
dysk twardy:
1 TB, 5400 RPM

Western Digital WD10JPVT-08A1YT1
wymiana dysku wymaga odkręcenia całej dolnej pokrywy - utrudniony dostęp do podzespołów

 
napęd optyczny:
brak
 
system:
Windows 8 64-bit
 
przywracanie systemu:
przycisk One Key Recovery
 
oprogramowanie:
Lenovo Settings Dependency Package, Lenovo Solution Center, Lenovo System Update, ThinkVantage Active Protection System, SugarSync Manager, Microsoft Office
 
dodatkowe funkcje i wyposażenie:

nVIDIA Optimus

Bluetooth 4.0

czytnik linii papilarnych

intel AntiTheft

modem 3G

WiFi 802.11b/g/n

czytnik kart pamięci flash

gniazdo dla karty SIM

kamerka internetowa

istotne złącza:

2x USB 3.0

mini DisplayPort

HDMI

RJ45

pojemność baterii:
47 Wh (4220 mAh)
 

Wyniki testów

Wydajność ogólna

PCMark Vantage:
Memories Suite: 4781
Gaming Suite : 6049
Music Suite: 6685
HDD Test Suite: 3529
Cinebench 11.5:
wydajność CPU: 2.9 pkt

Wydajność 3D

Unigine:
test Heaven, 1280x720, DirectX 10: 21
test Heaven, 1280x720, DirectX 11: 15
3DMark 06:
rozdzielczość 1024x768: 8678
rozdzielczość 1280x720: 8143
3DMark Vantage:
tryb Performance: 4123

Wydajność 3D GRY

Resident Evil 5 - DX10:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx2: 65
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx4: 42
DiRT 2:
rozdzielczość 1280x720, medium detail, AAx0: 57
rozdzielczość 1280x720, high detail, AAx2: 32
Far Cry 2:
DirectX 9, roz.1280x720, medium detail, AAx0: 67
DirectX 10, roz.1280x720, high detail, AAx2: 44

Czas pracy na baterii

tryb oszczędzanie energii - test czytelnika: 366 min
tryb oszczędzanie energii - test klasyczny: 191 min
tryb wysoka wydajność - test klasyczny: 118 min

Pobór energii

oszczędzanie energii 2D: 13 W
wysoka wydajność 2D: 28 W
wysoka wydajność 3D: 39 W

Matryca LCD

Maksymalna luminancja: 195 cd/m2

Kąty widzenia:

Jakość obrazu na ekranie odchylonym pod kątem 110 stopni.

Lenovo ThinkPad T430u - kąty widzenia

Komentarz od redakcji:

Obudowa

Notebook został wykonany z czarnego, matowego tworzywa (polimery wzmacniane włóknem szklanym), natomiast wieko wykonano z aluminium. Zastosowane materiały zostały świetnie spasowane, obudowa jest sztywna, odporna na ślady palców i inne zabrudzenia. Konstrukcja nie reaguje na naciski i jest bardzo odporna na uszkodzenia.  W pozycji zamkniętej, pokrywa idealnie przylega do reszty obudowy. Tytanowe zawiasy pewnie utrzymują matrycę w wybranym położeniu i nie zużywają się mimo wielokrotnego zamykania i otwierania pokrywy.

Podzespoły są osłonięte jednym panelem pokrywającym całą spodnią powierzchnię obudowy, po jej zdjęciu uzyskujemy dostęp do dysku twardego, pamięci RAM oraz baterii. Rozwiązanie to ma duży wpływ na sztywność i spasowanie dolnej części obudowy, ale utrudnia dostęp do podzespołów, czy wymianę baterii. Design jest bardzo klasyczny i mało wyszukany, jednak laptop został zaprojektowany pod kątem dużej wytrzymałości na uszkodzenia i zabrudzenia, z czego konstruktorzy świetnie się wywiązali. Ciemną powierzchnię tylnej strony matrycy  ożywia czerwona kontrolka wkomponowana w logo producenta, której zadaniem jest sygnalizacja pracy laptopa. Laptop ma kompaktowe rozmiary i jest bardzo lekki, co jest szczególnie ważne dla osób często podróżujących. Do określenia notebooków tej serii firma Lenovo używa określenia "ultrabook", ale zwracamy uwagę, że tylko wybrane modele posiadają dysk SSD - testowany przez nas T430u wyposażony był w klasyczny dysk talerzowy, ale o bardzo dużej pojemności (1TB).

Wyposażenie i łączność 

 Lenovo ThinkPad T430u
Lenovo ThinkPad T430u
Lenovo ThinkPad T430u
Lenovo ThinkPad T430u

Przód laptopa pozbawiony jest wszelkich złącz. Podłączanie urządzeń peryferyjnych od przodu mogłoby utrudnić swobodne korzystanie z laptopa w podróży, dlatego przeniesienie złącz na pozostałe krawędzie wydaje się dobrym posunięciem.

W tylnej części znajdziemy port Mini DisplayPort oraz HDMI. Obecność obu rodzajów złącz wideo gwarantujących przekazywanie obrazu wysokiej rozdzielczości, zapewnia wygodne podłączenie wielu rodzajów zewnętrznych urządzeń. Pomiędzy nimi znajduje się slot na kartę SIM zabezpieczony gumową zaślepką chroniącą przed kurzem i wilgocią.

Prawy bok umożliwia podłączenie kabla zasilającego, co sygnalizuje zlokalizowana nieopodal kontrolka. Obok znajdziemy wejście sieciowe RJ-45, dwa porty USB 3.0 zapewniające szybki transfer danych, a także wejście na mikrofon i słuchawki w formie jednego gniazda combo.

Lewy bok posiada uniwersalny czytnik kart pamięci (4 w 1) oraz blokadę Kensington.

 

 Lenovo ThinkPad T430u

Otwory wentylacyjne umieszczono od spodu oraz na lewym i tylnym boku. Laptop wyposażony jest także w kamerę internetową HD Webcam rejestrującą obraz w rozdzielczości 720p, oraz czytnik linii papilarnych zastępujący tradycyjne formy autoryzacji. Dźwięk emitowany przez wbudowane w górną część klawiatury głośniki stereo jest bardzo donośny, nieco metaliczny, ale jak na laptopa w pełni zadowalający. Dodatkową łączność zapewniają: wbudowany moduł Bluetooth 4.0, a także karty sieciowe. Dostępny jest bezprzewodowy standard WiFi IEEE 802.11b/g/n oraz możliwość połączenia przy pomocy przewodu za pomocą karty Ethernet LAN 10/100/1000. Dużym plusem jest obecność modemu 3G. Pewnym mankamentem jest obecność portów USB jedynie na jednym boku.

Ekran

Ekran o przekątnej 14 cali jest matowy. Dzięki zastosowaniu technologii Anti-Glare wyświetlacz praktycznie nie odbija innych źródeł światła, co znacznie poprawia komfort długiej pracy podczas zmiennych warunków oświetlenia. Wyświetlany obraz o rozdzielczości 1366 x 768 pixeli jest dobrze widoczny pod różnymi kątami nachylenia matrycy, ale ze względu na maksymalną luminację 195 cd/m2, widoczność obrazu na powietrzu przy mocnym słońcu bardzo się pogarsza.

Lenovo ThinkPad T430u luminacja 

Wybrany przez użytkownika kąt otwarcia matrycy jest pewnie utrzymywany przez sztywno pracujące zawiasy. Właściwość tą docenią osoby korzystające z laptopów na przykład w pojazdach komunikacji miejskiej, w których występują wibracje i przeciążenia mogące spowodować drgania matrycy.

Klawiatura i touchpad

Obsługa klawiatury jest bardzo wygodna i cicha, wypukłe klawisze są odseparowane od siebie, co znacznie zmniejsza ryzyko omyłkowego wciśnięcia sąsiedniego przycisku. Oddzielenie klawiszy bardzo ułatwia czyszczenie klawiatury, dodatkowo (jak zapewnia producent) specjalna konstrukcja klawiatury zabezpiecza laptopa przed uszkodzeniem w skutek przypadkowego zalania cieczą.

Dodatkowe klawisze dostępne po wciśnięciu przycisku Fn służą przede wszystkim do obsługi multimediów oraz zmiany jasności ekranu i ustawień modułów odpowiedzialnych za łączność. Możliwe jest również zapalenie lampki oświetlającej klawiaturę oraz jej najbliższe otoczenie, ułatwiając korzystanie z laptopa w ciemnych pomieszczeniach.

Odseparowany touchpad jest delikatnie przesunięty w lewą stronę, ale znajduje się idealnie w osi spacji. Chropowaty materiał pozwala łatwo odróżnić powierzchnię roboczą od obudowy i dobrze utrzymuje palec na obszarze dotyku, jednocześnie wypukła faktura nieco utrudnia płynny ruch pogarszając przez to precyzję. W dolnej części znajdują się dwa przyciski stanowiące integralną cześć touchpada oddzielone jedynie poziomymi wypukłymi progami. Dodatkową możliwość wydawania poleceń zapewnia wciskana płyta sensoryczna tożsama z wciśnięciem lewego przycisku myszy. Touchpad jest bardzo czuły. Alternatywę stanowi dobrze znany z tej serii laptopów Track point, dzięki któremu wydajemy polecenia jednym palcem trzymając go nieruchomo na wystającym gumowym grzybku, przesuwając nacisk w różnych kierunkach. Między spacją a touchpadem znajdują się dwa wystające przyciski obsługiwane podczas korzystania z Track Pointa. Na obrzeżach klawiatury umieszczono wspomniany wcześniej czytnik linii papilarnych, przycisk włączający, lampkę sygnalizującą pracę dysku twardego oraz głośniki.

Wydajność 

Warto zwrócić uwagę na to, że energooszczędne wersje procesorów Core i7 nie ma mają wiele wspólnego, ze swoimi "zwykłymi" odpowiednikami. Tylko dwa fizyczne rdzenie, 4MB pamięci podręcznej L3 i relatywnie niskie taktowanie powodują, że nie otrzymujemy tu mocy obliczeniowej, jakiej spodziewalibyśmy się po modelu Core i7. Maksymalne TDP procesora wynosi za to jedynie 17W.

8GB szybkiej pamięci DDR3 taktowanej zegarem 800MHz wystarczy do każdego zastosowania, jakie wymyślilibyśmy dla komputera tego tego typu. Taktowanie wpływa również pozytywnie na działanie zintegrowanej z procesorem grafiki. Intel HD 4000 będzie działał wydajniej, niż w przypadku komputerów z pamięcią taktowaną 1333MHz.

W przypadku gdy potrzebna będzie większa moc układu graficznego (np. w czasie rozgrywki w produkcje 3D), do akcji automatycznie włączy się zewnętrzny układ graficzny NVIDIA GeForce GT 620M. Nie jest to niestety wyprodukowany w 28-nanometrowym procesie produkcyjnym Kepler, a rebrandowany Fermi (układ graficzny NVIDIA GeForce poprzedniej generacji o 40-nanometrowej litografii). Szkoda, bo nowocześniejszy układ graficzny wpłynął by pozytywnie na pobór energii i tym samym czas pracy na baterii. Układ ten nieźle sprawdzi się również w grach, pod warunkiem, że będziemy korzystać z natywnej rozdzielczości (1366 x 768).

Czas pracy

Producent deklaruje nawet 7 godzin czasu pracy na baterii - nasz testowy model osiągnął około 5,5 godziny, co jest wynikiem dobrym. Nawet przy maksymalnym obciążeniu ultrabook Lenovo będzie pracował około 2 godzin na baterii.

Werdykt

Laptopy Lenovo ThinkPad znane są z naprawdę dobrej jakości wykonania oraz wytrzymałości. Przypomnijmy, że wieko wykonane jest z aluminium, a jednostka zasadnicza z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym. Matowy ekran gwarantuje wygodną pracę w każdych warunkach oświetleniowych. Rozdzielczość ekranu nie jest wysoka, ale jest to notebook przeznaczony głównie dla zastosowań biznesowych - priorytetem jest tu czytelność ekranu, a nie możliwość odtwarzania filmów w Full HD. Dla wielu bardzo istotną funkcjonalnością będzie wbudowany modem 3G, co znacznie podnosi walory ultraprzenośnego notebooka. Zrezygnowano tu z szybkiego dysku SSD na rzecz dużej pojemności dyskowej. 1TB miejsca na dane to naprawdę dużo. To wszystko w połączeniu z dobrym (bardzo energooszczędnym, a jednocześnie wydajnym) procesorem Core i7 najnowszej generacji oraz niewielkimi rozmiarami i wagą powoduje, że T430u jest naprawdę interesującym notebookiem klasy biznesowej.

 

Rozmieszczenie złączy, przełączników, diod:

Lewy bok Przód Prawy bok Tył

blokada Kensington
czytnik kart pamięci SM/MMC

 

gniazdo zasilania
dioda zasilania
RJ-45
2 x USB 3.0
gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe (combo)

Mini DisplayPort
gniazdo do karty SIM
HDMI

ocena rozmieszczenia złączy: dobre

 
 

Charakterystyka touchpada:

Sposób zintegrowania w obudowie:

 • oddzielny element
 • jednolity z obudową

Dodatkowe funkcje:

 • pionowe przewijanie
 • multitouch
 • wyłączenie touchpada
 • podświetlenie
 • multimedialne
 • płyta sensoryczna jest przyciskiem
Typ powierzchni płytki sensorycznej:
 • błyszcząca / bardzo śliska
 • matowa / gładka
 • matowa / nie gładka
 • chropowata z fakturą

Dwuklik w płytkę sensoryczną

 • wygodny - precyzyjny
 • niewygodny - mało precyzyjny
 Typ przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • plastik
 • guma
 • metal
 • wypukły
 • płaski
Klik przycisków:
 • bardzo miękki
 • miękki
 • twardy
 • bardzo twardy
 • głęboki
 • płytki
 • głośny
 • cichy
 • bezgłośny

 

Temperatury panelu roboczego

w spoczynku, bez obciążenia pod intensywnym obciążeniem

 

 1. 19arek93
  Opublikowano: 2013-01-06 13:07:11

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: ŹLE

  touchpad: ŹLE

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: ŹLE

  głośniki: ŹLE

  głośność: ŹLE

  ogólna ocena: ŹLE

  Mam tyle zastrzeżeń do tego tekstu, że nie chce mi się tego wszystkiego pisać. Test baterii? Postawiliście go na biurku i zostawiliście samemu sobie? Wystarczy poszukać innych recenzji tego sprzętu by zobaczyć że w codziennej pracy takie czasy są nieosiągalne, chyba że ktoś przegląda pliki .txt na minimalnej jasności ekranu i nic innego nie robi.

 2. tomek25poznan
  Opublikowano: 2013-01-07 09:28:54

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: ŹLE

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  To co mi się zbytnio nie podoba to otwory wentylacyjne.Czy nie uważacie że powinny być trochę większe.Zastanawiam się czy układ chłodzący poradzi sobie podczas no dość długiego grania na lapku,czy podczas użytkowania jakiegoś mocno obciążającego programu.Wydaje mi się że laptop może się sporo nagrzać.A tak do Lenovo nie ma się co przyczepić.Na duży plus matryca może nie wyświetla jakieś super rozdzielczości ale ważne że nie odbija tak światła jak zwykłe błyszczące.

 3. Marcin Jaskólski
  Opublikowano: 2013-01-07 14:27:50

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  @19arek93 W testach używamy programu Battery Eater Pro - w trybie oszczędzania energii używamy testu czytelnika, a w pozostałych testu klasycznego, który mocno obciąża komputer. Są to więc wyniki jak najbardziej realne.

 4. Isztwan
  Opublikowano: 2013-01-07 14:28:23

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Super sprzęt, dobrze wykonana nie skrzypiąca obudowa.

 5. xue9999
  Opublikowano: 2013-01-07 20:31:36

  jakość wykonania: OK

  ergonomia: OK

  klawiatura: OK

  touchpad: OK

  oprogramowanie: OK

  jakość obrazu LCD: OK

  głośniki: OK

  głośność: OK

  ogólna ocena: OK

  Tak, Intel i7, Ram git, LCD też ,a GPU? cholerstwo z biedronki żadna wymagająca gra 3D nie wykorzysta tego cpu bo grafika wszystko dławi nie mówiąc już o grafice biznesowej w której ten komputer nie miał by najmniejszych szans.

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

data testu: 2012-12-11 przez benchmark.pl

5 komentarzy

Jak testujemy i oceniamy notebooki

Przedstawiamy stosowaną przez nas procedurę testową, by w jasny sposób pokazać jak tworzymy ocenę końcową laptopa.

Poradnik: wybieramy laptopa

Piszemy o najważniejszych cechach notebooka, rozwiewamy szereg wątpliwości, prezentujemy mnóstwo najnowszych modeli oraz ułatwiamy zakup. Dowiedz się, jak mądrze kupić komputer przenośny.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii

Z poradnika dowiesz się nie tylko jak wydłużyć czas pracy na baterii, ale także jak o nią zadbać.